KDY SE MŮŽE KOUPAT ŠTĚNĚ je jedno z témat, o kterém si můžete přečíst v tomto článku. Mnoho lidí si klade otázku, zda je návštěva sauny s oparovými puchýři bezpečná. Zde je několik důležitých bodů, které byste měli zvážit.
Opar je kapénková nebo stěrová infekce, která může způsobit příznaky, jako jsou pupínky, opary, brnění, bolest a svědění. Často je příčinou slabý imunitní systém nebo dlouhodobý stres. Vzhledem k tomu, že pravidelné saunování může posílit imunitní systém, není v zásadě nic proti návštěvě sauny pro průběh herpesu. Je však třeba dávat pozor, abyste nenakazili další hosty a nechodit tam dokud jste nakažliví.
Čtěte dále a dozvíte se jak dlouho je opar nakažlivý a co udělat pro jeho rychlé zahojení.
Mnoho lidí si klade otázku, zda je návštěva sauny s oparovými puchýři bezpečná. Zde je několik důležitých bodů, které byste měli zvážit.
Opar je kapénková nebo stěrová infekce, která může způsobit příznaky, jako jsou pupínky, opary, brnění, bolest a svědění. Často je příčinou slabý imunitní systém nebo dlouhodobý stres. Vzhledem k tomu, že pravidelné saunování může posílit imunitní systém, není v zásadě nic proti návštěvě sauny pro průběh herpesu. Je však třeba dávat pozor, abyste nenakazili další hosty a nechodit tam dokud jste nakažliví.
Čtěte dále a dozvíte se jak dlouho je opar nakažlivý a co udělat pro jeho rychlé zahojení.
V naší poradně s názvem PODKOŽNÍ AKNÉ NA BRADĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak se zbavit podkožního akné, které se mi objevuje pouze na bradě, je bolestivé a neustále se opakuje. Tento problém nastal v 45letech . Děkuji předem za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Akné na bradě je fenomén dospělých. Často ho způsobují bakterie, ale někdy také malí roztoči - trudovník neboli demodex. Na akné na bradě pomůže přestat se koupat v horké vodě a jen se sprchovat. Tato přestávka musí trvat déle, klidně i dva tři měsíce a týká se vynechání veškerých činností, které způsobují pocení (sauna, těžký sport, atd). Dále je zapotřebí na stejně dlouhou dobu omezit kontakt obličeje s ostatními lidmi, zejména při orálním sexu nebo při mazlení a líbání. Účinné léky jsou Dalacin T a Rosalox na zevní potírání. Proti demodexu je účinný krém Soolantra. Vše uvedené je vázáno na lékařský předpis. Z domácích pomůcek pak účinkuje mýdlo se sýrou a šampon na vlasy se zinkem (Head & Shoulders), se kterým si myjte postižené oblasti obličeje. Kdyby nic z toho nevedlo k vyléčení, tak je možné užívat antibiotika vnitřně. Tabletky se jmenují Deoxymykoin a užívá se 1 tableta po 12 hodinách po dobu dvou až tří týdnů a pak další tři týdny půl tablety po 12 hodinách.
Pásový opar je následné stádium planých neštovic, které většina prodělá v ranném věku. Osoba vystavená kontaktu s pacientem s pásovým oparem nedostane tento druh herpesu, ale mohla by dostat plané neštovice, pokud je ještě neprodělala. Virus je přítomen v místě vyrážky a je nakažlivý až týden po objevení se lézí (puchýřků). V této době by se neměla používat veřejná sauna.
Může se koupat s pásovým oparem?
Jedním z hlavních omylů je, že pacient s planými neštovicemi a pásovým oparem by se neměl koupat. Tak to není. Měl by to dělat každý den, abyste se zchladili, protože koupání snižuje svědění pokožky. Použití mentolového pudru napomůže ke zmírnění pálení nebo svědění po koupeli.
Ve svém příspěvku ZARUDLE TVARE DITETE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zelenka Jiri.
Dobry den
mam trileteho hocha a vzdy kdyz se vratime z prochazky domu a jde se vykoupat zarudnou mu tvaricky. Deje se to i kdyz se treba nejde hned koupat ze to ma treba po dopoledni prochazce. Mazeme kremem ale je to stale stejne. Nevim zda je to zivotospravou nebo alergie...
Dekuji Jirka
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Folikulitida je infekční zánět vlasového váčku. V místě postiženého folikulu dochází k zarudnutí. Vytvoří se malý hrbolek, který se může změnit ve vřídek naplněný hnisem. Většinou se toto ložisko šíří a vřídky se množí. Postižené místo je bolestivé. Folikulitida se většinou hojí bez jizvy, může však dojít ke vzniku takzvaného furunklu.
Podobnosti s opruzeninou jsou pouze v zarudnutí a bolesti. Léčba folikulitidy je založena na antibiotických mastech, které se aplikují přímo na postiženou oblast. Velmi důležité je dbát na hygienu zasaženého místa. Pouze při velmi rozsáhlých ložiscích folikulitidy a jejím těžkém průběhu jsou podávána antibiotika ve formě tablet.
Ekzém
Ekzém je chronický svědivý kožní zánět. V akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvající puchýřky (papulky a pustulky). Pro chronickou formu je typické zhrubnutí kůže (lichenifikace) a barevné změny kůže.
Podobnost s intertrigem spočívá v zarudnutí a lokalizaci v podobných partiích těla. Základem léčby ekzémů jsou antihistaminika k potlačení alergických reakcí, v těžších případech pak lokálně podávané kortikoidy.
Plíseň
Plíseň je nemoc vyvolaná kvasinkami. Vzniká v místech vlhké zapářky a jako profesionální onemocnění u osob, které pracují ve vlhku nebo máčejí dlouhodobě kůži bez patřičné ochrany. U nich se může vyvinout i zánět nehtových lůžek. Kožní kandidóza se projevuje jako ohraničená léze s erythemem a papulkami. Za okolností, jež jsou doprovázeny poklesem buněčné imunity, je infekce torpidní, vyskytuje se i na sliznicích. Většinou odolává terapii. U kojenců vzniká celkem neškodný povlak v dutině ústní (soor) a kožní kandidóza jako následek vlhčení kůže pod plenkou. Pro povrchové postižení sliznic je charakteristický bělavý povlak lpící k povrchu, nebolestivý. Vyskytuje se na sliznici dutiny ústní, na jazyku, na patře, v hrdle.
Projevy s intertrigem jsou téměř totožné, jelikož opruzeniny vznikají také v důsledku plísní. Tudíž i léčba je identická.
Nežit
Nežit je z lékařského hlediska hnisavé kožní onemocnění, které vyvolávají různé bakterie. Vzniká na zádech, šíji či hýždích, kde se infekce zanesená třením do chlupového váčku (ale nejenom) začne zvětšovat. Tím postupně vzniká nehezký vřídek na kůži, který roste, mírně mění barvu a na vršku je nejčastěji zakončen malým žlutým stroupkem. Na omak bývá teplý a postupem času se začíná vyplňovat hnisem. Nežit je dosti bolestivý. Po čase převážně praskne a vyteče a průběžně se zahojí, někdy se vstřebá sám od sebe i bez prasknutí. Není neobvyklé,
Ve svém příspěvku DYSHIDROTICKY EKZEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lucie.
Dobrý den, tento ekzem se mi poprvé objevil hned v porodnici.... A dále se jen zhorsoval. Koupat dceru v Linole bylo utrpení.... Veškerý styk s vodou a mýdlem, jarem..... Do večera ruce slite, druhý den, suché, popraskané do krve až pod nehty. Kojila jsem nechtěla jsem kortikoidy, vůbec nikdo nevěděl co mi je. Takto jsem se trápila téměř rok. Až 4.kozarka mi udělala test z mých krémů atd.na zádech na co mám alergii....... Izothiazoliny...... Sračky v prášcích na praní, krémech, mydlech, saponatech i v dětské kosmetice, ubrouscich na zadek... Au au au. Nasadili jsme kortikoidy, 2 balení, já vyřadila vše s Izothiazoliny a Dobry. Pak se za další 3 roky narodil syn.... Dobrý.....dcera začla chodit do školky, doma pořád nemoci a s 2 detma občas prostě matce hrabe.... A ejhle.... Na 1-2 prstech ekzem znovu.... Takže co to způsobuje???? Stres!!!!! Prst mám opět do krve
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Tea tree oil je účinný proti bakterii staphylococcus aureus (včetně MRSA), a pokud se používá v 10% koncentraci, je při aplikaci na kůži srovnatelný s mupirocinem, aniž by přitom způsoboval rezistenci. Při nižších koncentracích se však rezistence může objevit. Menší úspěšnost má při aplikaci do nosu[1].
Tea tree oil je známý také jako antimykotikum účinné proti řadě dermatofytů vyskytujících se na kůži.
Šampon s 5 % oleje je účinný při léčbě lupů, vzhledem ke schopnosti ničit organismy Malassezia furfur, nejčastějšího původce této nemoci.
Účinnost přípravků obsahujících tea tree olej, určených pro povrchové použití proti kandidóze, je podporována schopností ničit organismy rodu Candida. Protože tea tree olej hubí plísně, je možné jej využít k ošetření napadené kůže na chodidlech. Tím spíš, že po koupání v moři nebo v bazénu začne kůže často praskat. Olej lze natírat přímo na pokožku nebo je možné nohy koupat ve vlažné vodě, do které se přidá olej. Záleží na tom, jak vážné máte potíže.
Vedle plísní dokáže tato lázeň zmírnit i problémy s mozoly, ztluštělou kůží, puchýři a podobně. Koupel také mírní nebo úplně odstraňuje zápach nohou, s kterým si spousta lidí neví rady. V případě intenzivních potíží lze nohy natírat koncentrovanějším roztokem.
Při léčbě mírného akné přípravek s 5 % tea tree oleje ukázal srovnatelný účinek jako 5% benzoylperoxid, přestože byl nástup účinku pomalejší.
Některé výzkumy ukazují, že tea tree olej může mít povrchový účinek proti virům, zvláště proti herpesvirům (opar, plané neštovice, pásový opar a podobně).
Ředěný Tea tree oil se používá i k lokálním masážím při bolestech svalů a kloubů nebo pro hojivé koupele. Nachází uplatnění také při dýchacích potížích, kdy se využívá k inhalaci, nebo při rýmě, kdy se čistým olejíčkem potírají nosní dírky a jejich okolí.
V neposlední řadě lze tea tree olej v domácnosti použít k dezinfekci prádla. Tea tree oil v 5% roztoku je účinnější než komerční přípravky proti svrabu. A již dlouho se používá k účinnému přírodnímu boji proti blechám, a to přímou aplikací na srst psů, koní a ovcí, nebo přidáváním do vody při koupeli. Použití u koček však mělo za následek poškození jejich zdraví, v některých případech i smrt. To proto, že si kočky olizují srst a požívají tak olej na ní nanesený.
V naší poradně s názvem ODLÉČENÁ RŮŽE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Lorencová.
Dobrý den, Před čtyřmi dny jsem dobrala ATB na růži nanoze. Kontrola u lékaře v pořádku.
Nyní kůže opět červená a pobolívá.
Za pět dnů mám odjet do Podhájské. Bojím se co udělá teplá termální voda.
Prosím o radu co vzít sebou. Mám i mazání namíchané v lekárně a měsíčkovou mast.
Předem děkuji a přeji krásný den
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .
Nohu udržujte v čistotě a ve stínu pod kahotou nebo použijte ochranný krém s vysokým faktorem, když se zrovna nekoupete. Podhajská je skvělá lokalita na humidové koupele, které uleví od kožních potíží. Když by se ale kůže znovu zanítila, tak budete muset přestat nohu koupat a nejlépe kontaktovat místního lékaře.