BAREFOOT bylo téma, které nás inspirovalo k vytvoření tohoto článku. Barefoot je anglické slovo a v překladu znamená bosý nebo naboso, a tak barefoot obuv v překladu znamená česky nepřesný název „bosé boty“. Lidské chodidlo má 200 000 nervových zakončení, 33 svalů, 28 kostí a 19 šlach. Toto dílo přírody prakticky nepotřebuje žádné tlumiče a silnou neforemnou podrážku ke správné funkci, a proto jsou tu barefoot boty. Co je to přesně za boty, se dozvíte v tomto článku.
Co je barefoot
Barefoot boty věrně napodobují pocit chůze či běhu naboso, což jsou činnosti pro člověka nejpřirozenější. Boty jsou navrženy tak, aby poskytovaly dokonalý kontakt s terénem a maximálně přirozený pohyb – to zajišťuje tenká podrážka. Zároveň však chrání chodidla před možným zraněním ostrými předměty a proti vlivům počasí. Barefoot boty jsou vyráběny za pomoci nejmodernějších technologií a prvotřídních materiálů, takže ochrana chodidel je více než dostatečná.
Barefoot boty mají tloušťku podrážky od pouhých 3 do 6 mm. Boty s tenkou podrážkou tak nabízejí nejlepší možný kontakt s terénem, ve kterém se pohybujete. Podrážka bot je oděru vzdorná a s ochranou proti propíchnutí. Podrážka je stejně široká po celé své délce, takže boty mají nulový sklon mezi špičkou a patou. Pata tedy není nepřirozeně výš než špička, jak se to běžně děje u ostatních druhů obuvi, ať už jde o minimalistické boty či klasické běžecké boty. Podrážka barefoot bot je v jedné rovině s přední částí chodidla. Barefoot obuv nemá také žádnou podporu nožní klenby. Bota není vystlána žádnou pěnou, a tak může vaše chodidlo plně vnímat informace o terénu, v němž se pohybuje. Barefoot boty jsou neskutečně pohodlné. Špička boty je anatomicky tvarovaná, což zaručuje prstům přirozený pohyb nezávisle na sobě – jedná se o boty simulující chůzi naboso. Noha se v barefoot botě nachází bezprostředně nad tenkou podrážkou. Prakticky vzniká pocit, že nemáte boty na noze.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Barbora.
Dobrý den,
již delší dobu mám na okraji palce na noze tmavou skvrnu (cca 3 roky, podle starších fotek byla dříve více do fialova). Do teď jsem to přikládala nadměrné námaze a otlačení prstu, protože často běhám a dlouho chodím a prst mě z některých bot i bolíval. Ani by mě nenapadlo, že dlouhodobá skvrna palce může znamenat něco špatného, ale nyní jsem se dočetla na internetu samé děsivé možnosti a mám hrozný strach. Objednala jsem se i na kožní, ale termín mám docela za dlouho. Moc doufám, že mě také uklidníte. Mohu poprosit o názor? Děkuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Jakmile máte pod nehtem něco zbarveného delší dobu, tak v první řadě je třeba se soustředit na to, jestli to není plíseň nehtů. Ve vašem případě to tak vypadá. To přetížení a občasné bolesti, na které si pamatujete, způsobily postupem času oddělení nehtu od ploténky a ve volné prostoře vzniklo vhodné prostředí pro usídlení onychomykózy, tedy plísně nehtů. Co teď s tím? Nejdůležitější je udržovat prostor pod nehtem stále čistý a snažit se do těch míst natlačit co nejvíce léčivé masti. V lékárně si můžete koupit protiplísňovou mastičku s názvem Clotrimazol a tu aplikovat podle návodu. Mast nanášejte nejen pod nehet, ale na celý palec a dále na plosku nohy a všude tam, kde vidíte olupující se pokožku. Léčba trvá dlouho, protože prostor pod nehtem se bude uzavírat velmi pomalu a někdy se to nemusí povést vůbec a léčbu budete muset pravidelně opakovat. Také se soustřeďte na hledání příčiny, proč se vám to stalo právě na tomto místě. Vyndejte vložky z bot a prozkoumejte na nich otisky svých prstů. Tak zjistíte jestli mají prsty dostatek místa. Také se zamyslete nad ponožkami, které by měly být zhruba o číslo menší, než je velikost vašich bot. Experimentujte s různými tvary bot typu barefoot. Buďte v léčbě trpělivá a v klidu beze strachu vyčkejte na kontrolu u kožního lékaře.
Pro ženu není snadné najít ty pravé dámské boty. Ale Barefoot obuv nabízí i jim unikátní konstrukci s ultratenkou podrážkou pro maximální komfort a zážitek z chůze jako naboso. Dámské boty v tomto stylu zaujmou ženy, které hledají jedinečný design a styl. Nabídka na trhu zaručuje široký výběr dámských bot pro každou příležitost, a to sportovní boty, letní sandály nebo vycházkové boty na každodenní nošení. Prakticky vše pro každé roční období a každou příležitost v závislosti na daném životním stylu.
Nutno podotknout, že barefoot boty se určitě nebudou líbit všem, ale v této obuvi se naučíte opět správně chodit.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.
Moc Vám dekuji za bleskovou odpověď. Měla jsem přes léto gelovy lak na nehtech (na palcích ještě odrusta), je možné, ze muže být nehet zdeformovany z toho? Většinu času nosim Barefoot boty, takže noha má prostor, ale některé kousky ještě donosivam a boli mě z nich malíčky, myslela jsem si, ze je to tím, jak už je noha zvykla na větší prostor než v konfekcni obuvy. Myslíte si, ze by to mohlo být z toho? Moc Vám dekuji za reakci. Jsem poměrně stresar, a tak mě to dost zneklidnilo. Dekuji ještě jednou a preji hezky den. Matulova
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Úzká konfekční obuv určitě může být na vině. V souhře se zničeným nehtem od gelové náhražky to všechno může odpovídat současnému stavu vašeho malíčku. Můžete zkusit boty roztáhnout napínákem do bot (viz zde: https://www.zbozi.cz/dum-by…).
Na internetu je široká nabídka této obuvi. Stačí si jen vybrat typ a značku. Ve velkých městech, jako je Praha, Brno, Ostrava, najdete tuto obuv i v kamenných obchodech.
Kamenné obchody v Praze s barefoot obuví naleznete například zde.
Kamenné obchody v Brně s barefoot obuví naleznete například zde.
Kamenné obchody v Ostravě s barefoot obuví naleznete například zde.
Internetové obchody s barefoot obuví naleznete například zde.
V roce 2004 se britská společnost Terra Plana stala průkopníkem v kategorii barefoot (bosé) obuvi. Tehdy na trh uvedla boty značky Vivobarefoot. Vivo znamená latinsky žít, barefoot znamená v překladu z angličtiny bos. Jednalo se o první barefoot boty s patentovanou ultratenkou podrážkou odolnou proti oděru, navíc s ochrannou technologií odolnou proti propíchnutí. Tato podrážka nabízela maximální senzorickou zpětnou vazbu mozku a zároveň největší možnou ochranu chodidlům.
Chůzi naboso lze v současných podmínkách aplikovat jen výjimečně, a proto vzrostl požadavek na výrobu bot, které co nejvíce bosou chůzi připomínají, zároveň ale poskytují ochranu proti zranění ostrými předměty a ochrání nohy před klimatickými vlivy počasí, a tak za vědecké podpory vznikla značka Vivobarefoot nabízející nejširší nabídku barefoot (bosých) bot na trhu. Boty Vivobarefoot mají rozdílné druhy tenkých podrážek určených do města, k běhání na silnici, v terénu, na fitness i do hor, aby si vybral opravdu každý.
Značka Vivobarefoot u všech svých výrobků klade důraz na co nejmenší zatížení životního prostředí. Proto k výrobě své obuvi využívá recyklované i recyklovatelné materiály, materiály z místních zdrojů s využitím ekologicky šetrných výrobních postupů, s důrazem na funkčnost, komfort a kvalitu. Značka Vivobarefoot je již i na českém trhu.
Jedná se o boty věrně napodobující chůzi naboso, která je pro člověka nejpřirozenější. Zároveň však chrání chodidlo před mechanickým poškozením (zraněním ostrými předměty) a proti vlivům počasí. V barefoot botách můžete díky tenké a ohebné podrážce, která se přizpůsobuje chodidlu, maximálně vnímat informace o povrchu, na kterém se pohybujete. Poskytují volnost prstům a umožňují zapojit veškeré svaly, šlachy i kosti chodidel stejně jako při chůzi naboso. Chodidla v barefoot botách neustále přirozeně pracují a mohou se tak optimálně vyvíjet.
Barefoot boty mají na rozdíl od běžných bot anatomicky tvarovanou špičku, která nabízí dostatečný prostor pro pohyb prstů. Dále flexibilní, měkkou podrážku o tloušťce 3–6 mm a nulový sklon mezi špičkou a patou, to znamená žádný podpatek. V neposlední řadě pak stélku bez tvarované klenby.
Vzhledem k tomu, že se velikosti u jednotlivých výrobců liší, je důležité nohy před koupí této obuvi řádně přeměřit.
K měření budete potřebovat: papír, pravítko, tužku, izolepu.
Na podlahu těsně ke zdi přilepte izolepou list papíru. Postavte se na papír, pata se musí dotýkat zdi (pokud nemáte doma vhodné místo u zdi, můžete nohu změřit i v krabici). Musíte stát plnou vahou na noze, prsty musí být natažené. Tam kde končí nejdelší prst, udělejte čárku. Totéž opakujte s druhou nohou, protože délky se mohou lišit. Nyní změřte délku chodidla a k naměřené hodnotě přičtěte nadměrek 12 mm (pro začínající chodce stačí 10 mm). Výsledná hodnota je délka stélky, kterou potřebujete.
Proč právě tyto boty? Lidská noha je přirozeně široká, s prsty do široka roztaženými a oddělenými od sebe. Proč je tomu tak je, no kvůli stabilitě! Čím širší je základna, tím větší je stabilita. V dnešní době popíráme přírodní zákony, děláme si z nohou „kopýtka“ a ubíráme si tím stabilní půdu pod nohama. To s sebou nese určité následky. Abychom se vůbec udrželi na nohou, naše tělo si muselo najít způsoby, jak vyrovnat tento nedostatek opory, a tak jsme si začali vyvracet kotníky, kolena, bederní páteř. Palec je základním oporným prvkem našeho chodidla. K tomu, aby mohl správně pracovat a tím i budovat podélnou klenbu, se ale potřebuje nacházet ve své přirozené pozici.
Současná bota je úzká, palec nemá potřebný prostor, a tak se stáčí dovnitř, pod ukazovák. Jelikož palec jako oporný prvek chybí, kotník se zbortí dovnitř a tím najdeme stabilitu. Vedle lámání kotníku je však tato změna polohy doprovázená také přílišným napětím kolene (z vnitřní strany), povolením vnitřního břicha a deaktivací hýždí. Bota má tuhou podrážku a zvednutou špičkou. To nás nutí k tomu, abychom palec drželi nahoře a&nb
Chůze v botách, které simulují chůzi naboso, je nejlepší a nejpřirozenější pro rostoucí dětské chodidlo, oproti botám se silnou neforemnou podrážkou a podporou nožní klenby. Dětské barefoot boty nohy dětí nijak neomezují, naopak umožňují volnost pohybu od paty ke špičce. Ultratenká podrážka nabízí maximální senzorickou zpětnou vazbu a zároveň největší možnou ochranu chodidlům. Bosé boty zabezpečí dětem kontakt se zemí, takže se přirozeněji hýbou a lépe vnímají odezvu těla.
Dle výzkumů převážná většina dětských bot neodpovídá svým tvarem přirozenému tvaru dětského chodidla. Lidská noha se totiž přirozeně ve špičce rozšiřuje. Dle starých mýtů se vyrábí boty, které pro správný vývoj musí podepřít klenbu, pro správný vývoj je potřeba fixovat kotník, je potřeba vyvýšit patu a podobně. Každý jsme ale unikát, a tak je třeba naučit se rozpoznávat, co noha opravdu chce a co potřebuje.
Barefoot dětské boty jsou dostatečně ohebné, noha cítí terén, mají minimální rozdíl výšky podrážky mezi špičkou a patou a nabízí dostatečný prostor pro prsty. Barefoot boty pro děti musí splňovat normy zdravotní nezávadnosti.
V současné době je na našem trhu široká nabídka tohoto druhu obuvi. Stačí se podívat na internet a můžete po správném naměření objednávat.
Jedná se o velmi pohodlný model, který těží ze své lehké konstrukce. Svršek je kombinací TPU a prodyšné síťoviny, která odvádí pot a vytváří dokonalé klima v botě i v letním teplém počasí. Mezipodešev je umístěna blíž k zemi, takže přináší nohám dokonalé pohodlí. Je vyrobena jen z minimálního množství pryže s ergonomickým designem. Bota simuluje běh naboso, tzv. barefoot, proto se hodí zejména pro ty, kteří to myslí s během vážně.
Specifikace:
svršek – kombinace prodyšné síťoviny a syntetiky
mezipodrážka – nízká a citlivá pro skvělý pocit pod nohama
podešev – minimum gumy a eronomický tvar udržují podrážku lehkou a flexibilní
Obchody, které se na tento druh obuvi specializují, jsou například Naboso. Jde o obchod s největším výběrem i nejširším zastoupením „bosých“ světových značek u nás i na Slovensku. Dále Vivobarefoot, Feelmax, Sole Runner a Ahinsa. Z dětských prodejců se jedná o KidoFit, Zeazoo, Feelmax, holínky Vivobarefoot a i Sole Runner. Vivobarefoot.cz je první značka, která ovládla český trh s „bosou“ obuví.
Haglundova deformace je kostní výrůstek na patní kosti (calcaneus), kde se připojuje Achillova šlacha. Růst způsobuje hrbolek, který můžete vidět a cítit přes kůži.
Haglundova deformace může způsobit bolest paty, zvláště když nosíte boty, které pevně tlačí na zadní část paty. V průběhu času může tlak a podráždění růstu způsobit další stavy v patě a chodidlech, včetně Achillovy tendinitidy a burzitidy paty.
Obvykle se léčí patními košíčky, ortopedickými vložkami, změnou obuvi, kterou nosíte, a volně prodejnými léky na zmírnění bolesti.
Je vzácné, že je potřeba chirurgický zákrok k odstranění růstu způsobeného Haglundovou deformací, ale někteří lidé to potřebují, pokud jiná léčba nezmírňuje bolest a další příznaky.