Roztok hypermanganu se používá jako dezinfekce. Výborný je jako kloktadlo při bolesti v krku, také se s ním v některých zemích oplachuje ovoce.
Dávkování a ředění
Rozpusťte jedno zrníčko hypermanganu ve ¼ litru vlažné vody a tímto roztokem buď kloktejte, nebo potírejte postižená místa. Používejte maximálně 3x denně po dobu jednoho týdne.
V diskuzi HYPERMANGÁN ROZTOK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sarer.
Hovoříte zde o zrníčkách hypermanganu. Jenže hypermangangan je i v prášku. Takže kolik gramů jsou například 4 zrníčka hypermanganu? Neboli přesněji, kolik gramů hypermanganu je ještě vhodných na 1 litr
- postřiku květin
- postřik stromů
- zálivku - prolívku půdy proti škůdcům atd.
Dík Sarer
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.
V naší poradně s názvem POLKNUTI HYPERMANGANU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Novotna.
Dobry den prosim co delat,kdyz maly oblizil hypermangan?dekuji
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Při náhodném polknutí krystalů hypermanganu je třeba ihned vypít půl litru vody nebo mléka. Není vhodné provokovat zvracení ani podávat aktivní uhlí. Pokud bylo množství spolknutého hypermanganu velké, tak je nutné vyhledat zdravotnické zařízení.
Hypermangan musí být používán ve velmi zředěné formě, aby se předešlo popáleninám. Dokonce i zředěné roztoky způsobují podráždění kůže a opakované použití vede k popáleninám.
V naší poradně s názvem HYPERMANGAN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sabina.
Zdravím chci se zeptat, když čistím mokvavou ránu zředěným hypermanganem, musím to pak oplachovat? Nebo to můžu nechat na ráně? Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pokožka po koupeli v hypermanganu se neoplachuje, nýbrž se jen osuší ručníkem. Pokud by se roztok hypermanganu dostal na zdravou pokožku, tak je třeba ji hned omýt mýdlem a opláchnout čistou vodou. Podrobný návod, jak použít hypermangan ke koupeli je zde: www.ceskenemoci.cz/k…
V naší poradně s názvem HYPERMANGAN POUŽITÍ MOŘENÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kočnarová.
Dobrý den,prosím jak dlouhá doba má být v hypermanganovém roztoku česnek na sázení.Děkuji za zprávu s pozdravem Kočnarová R.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Česnek se v hypermangánu máčí krátce, asi tak deset minut. Je dobré do roztoku přidat i jar na nádobí. Ten zaručí, že se hypermangan dostane všude možně.
V případě rozlití roztoku na jiné oblasti pokožky je omyjte mýdlem a hned čistou vodou. Kůže bude po koupeli zbarvená, a do své normální barvy se vrátí za několik dní.
Koupelová nádoba i ručník budou obarveny roztokem hypermanganu a neměly by být používány pro jiné účely.
V diskuzi JAK POUŽÍT HYPERMANGAN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Radka.
Dobrý den, mám na noze kuří oko. V babských radách je návod, že se má na postižené místo přiložit tampon namočený v hypermanganu.
Koupila jsem v lékárně, jen nevím, jak ho naředit. Děkuji za radu.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie mackerlová.
Roztok má mít barvu masové vody. Tj. Několik zrnek, .roztok může nevypratelně zabarvit okolí a oblečení. Kdyz bude tmavší, nic se neděje, ale budete mít hnědou nohu. Ale podle mne to nepomůže. V lékárně vám prodají změkčovací mast, která místo rozmočí a oko se vyloupne. Někdy nutno opakovat.
Koupele z hypermanganu jsou účinné při léčbě ekzémů s hnisavým podkladem. Koupel není náročná na přípravu, stačí rozpustit jednu tabletu manganistanu draselného ve 4 litrech horké vody. Tuto koupel je potřeba opakovat dvakrát denně a měla by vést k zahojení vředů a zklidnění ekzému.
Hypermangan ničí plísňové infekce. Mykóza se nejčastěji projevuje svěděním nebo pálením vyskytujícím se obvykle mezi prsty. Také dochází k zarudnutí nebo šupinatění kůže, což vyvolává pocit pálení nohou. Tyto příznaky jsou použitím hypermanganu zlepšeny, jelikož dochází k zastavení růstu plísní. Stačí postiženou nohu ponořit do roztoku hypermanganu po dobu 15 minut. Tato aplikace se provádí dvakrát denně po dobu tří týdnů. Vedlejší účinek hypermanganu zahrnuje dočasné zhnědnutí pokožky.
Pokud se vám na rostlinách vyskytla plíseň, můžete ji odstranit pomocí hypermanganu. Do nádoby o obsahu 1,5 litru dejte cca 4 zrníčka, aby byla barva roztoku slabě fialová. Po důkladném naředění roztok přelijte do postřikovače a rostlinu za suchého počasí postříkejte. Pokud byste použili roztok silnější, došlo by ke spálení rostlin.
Pokud se vám na zemině u rostlin vyskytl šedý až nazelenalý povrch, můžete jej odstranit pomocí hypermanganu. Do zálivkové vody, většinou do PET lahve o obsahu 1,5 litru, dejte cca 4 zrníčka, aby byla barva roztoku slabě fialová. Pokud použijete roztok silnější, spálíte plodiny na povrchu země.
Hypermangan se používá i na moření semen, například pšenice. Jedná se o prevenci proti případným plísním, které semena špatným uskladněním mohou obsahovat. Do půllitru vody dejte cca 2 zrnka hypermanganu a nechte v nádobě rozpustit. Takto připraveným roztokem přelijte semena tak, aby byla ponořená, a nechte 24 hodin působit. Takto ošetřená semena můžete použít k okamžité výsadbě.
Sedací koupel se provádí při mykózách, opruzeninách, ekzémech a při hnisavých ložiskách. Nežádoucím účinkem hypermanganu je dočasné zhnědnutí kůže nebo sliznice. Koupele z hypermanganu nejsou vhodné pro jedince trpící suchou pokožkou.
Dávkování a ředění
Na hypermangan pozor – je to žíravina, kterou je potřeba velmi dobře rozpustit a hodně naředit, pak ale pomáhá, proto 1–2 zrníčka rozpusťte ve sklenici vody, ale tak, aby skutečně byla dokonale rozpuštěná. Tuto vodu nalijte do umyvadla nebo vany – výsledný roztok musí být jen lehce růžový. Sedací koupel provádějte krátce (do 5 minut), maximálně 3x denně, a to po dobu jednoho týdne. Určitě ale dávejte pozor, aby se roztok nedostal do úst a očí.
Roztok je vhodný také na opruzeniny, které jím můžete lehce otírat. To platí jak pro dospělé, tak pro děti. Jedná se o velmi účinnou léčbu.