Pokud má nehet měnící se tmavý pruh, je čas navštívit dermatologa kvůli kontrole, zda se nejedná o rakovinu kůže. Tmavý pruh může být totiž melanom, což je nejzávažnější druh rakoviny kůže.
Příznaky
Melanom pod nehtem (subunguální melanom) zpočátku obvykle vypadá jako bradavice, modřina nebo mozol, lidé si ho proto často ani nevšimnou. Tato forma je poměrně vzácná, přesto není radno ji podceňovat. Ne každý tmavý pruh je melanom, ale vždy je dobré nechat ho dermatologem prozkoumat.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eleonora.
dobry den,co to mam pod nechtom na ruke?dakujem Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Jde o tak zvaný subunguální hematom. Jinými slovy vypadá to jako modřinapod nehtem. Při hematomu nehet mění barvu a bude vypadat růžové, fialově, hnědě nebo černě. Hematom odroste společně s nehtem během několika měsíců. Příčinou u prstu na ruce může být například míčová hra, kdy míč míjí ruku a při tom zachytí o nehet některého z napnutých prstů. V zápalu hry si to často ani neuvědomíte, že se vám nehet vyvrátil a v bodě zlomu pohmoždil ploténku a ta změnila svou barvu.
Pokud chcete mít jistotu, že nejde o nic vážného, tak se stavte v ordinaci kožního lékaře, který použije dermatoscop na podrobné prohlédnutí. Zabere to jen minutu dvě a víte hned o co jde.
V příběhu MELANOM POD NEHTEM FOTO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeňka.
Mohli byste mi prosím poradit, kam se v Praze obrátit na konzultaci s podobným problémem? Obávám se, že na nehtu palce u nohy něco podobného mám.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Lucie Keltnerova.
Dobrý den už přes měsíc mám flek pod nehtem a stále se mi zvětšuje co to může být? Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Pokud se nehty oddělují od nehtového lůžka, což je vrstva kůže přímo pod nehtem, jedná se o takzvanou onycholýzu. Onycholýza se obvykle objevuje na čtvrtém nebo pátém nehtu, ale mohou být zasaženy i prsty. Nezávažnou příčinou mohou být například špinavé nehty, kdy se nečistoty nahromadí pod nehtem. Nadzvednuté nehty však mohou být symptomem onemocnění štítné žlázy. Toto onemocnění nám mohou potvrdit i jiné příznaky: únava, problémy se soustředěním, zvýšená chuť k jídlu, úbytek na váze, pocení, vypadávání vlasů, svědění a vystouplé oči. K nadměrnému růstu nehtů, a tím i k jejich deformaci může vést také hypertyreóza, která vyrábí hormon pro štítnou žlázu. Nadzvednuté nehty jsou častější u mladších pacientů.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Diana.
Dobrý den, přibližně před měsícem se mi vytvořila skvrna pod nehtem na pravé noze a teď na levé. Je to v pořádku? Děkuji, zdravím. DD Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Není to v pořádku. Každý takový hematom vypovídá o tom, že došlo k nějakému poranění měkkých tkání nehtového lůžka. Vhodná bude návštěva ortopéda. Vaše palce jsou vychýlené vlivem celoživotního tlaku z nevhodných bot a příliš tlačí na vedlejší prsty. Existují korektory na vbočený palec, které mohou pomoci dostat palce do správné pozice. Vhodné budou také ortopedické vložky do bot.
Tmavé skvrny, které nyní máte pod nehty palců nejsou nebezpečné, ale představují signál, že je třeba učinit určitě změny, aby chodidlo mohlo dále správně fungovat. Objednání se na ortopedii bude první krok správným směrem.
Červené nebo nahnědlé pruhy na nehtu vypadají jako krevní sraženina. Tyto čáry vznikají malým krvácením pod nehtem a „rostou“ stejným směrem jako nehet. Červené čáry mohou znamenat problémy se srdcem, neboť drobné sraženiny v krevním řečišti způsobují poškození malých kapilár pod nehtem. Červené čáry někdy signalizují i infekci srdečních chlopní, známou jako endokarditida. Nestrachujte se hned, když objevíte jednu červenou čárku na svém nehtu, může být způsobená jen střepinovým krvácením; v tomto případě tedy není nutná žádná léčba. Jestli se však u vás objevují červené čárky na nehtech ve větším množství, raději navštivte lékaře, který zjistí, jestli příčina souvisí se srdeční poruchou.
V naší poradně s názvem TMAVÁ ČÁRKA POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lukáš.
Dobrý den, prosím Vás o informaci, zda se mám obávat čárky, která se mito objevila pod nehtem ? Viz.foto. S pozdravem Suchánek Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Nejde o nic nebezpečného. Během růstu nehtu došlo k nepatrnému výronu krve pod nehet. Krev se srazila a ztmavla, čímž vytvořila tuto čárku. Vzniklá tmavá čárka pod nehtem by se měla posouvat k okraji až do doby, kdy ji normálně ustřihnete.
Vlivy, které můžou ovlivňovat Váš imunitní systém:
Obecně je zřejmé, že na imunitní systém působí, často negativně, mnohé civilizační vlivy: od změn životního stylu (druhové i chemické složení stravy, stres atd.), až po nejrůznější formy znečištění prostředí. Imunitní systém také nepříznivě ovlivňuje diabetes. K úplnému utlumení imunitního systému postupně také dochází u lidí infikovaných virem HIV.
V příběhu MELANOM POD NEHTEM FOTO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeňka.
Mohli byste mi prosím poradit, kam se v Praze obrátit na konzultaci s podobným problémem? Obávám se, že na nehtu palce u nohy něco podobného mám.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milena Drmolova.
Dobrý den,
V únoru letošního roku se mi pod nehtem vytvořil tento flek. Myslela jsem si, že odroste spolu s nehtem, ale ne. Teď je říjen, a je to pořád stejné. Posílám foto i druhého nehtu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Milena Drmolova
Drobné krvácivé projevy na kůži se mnohdy neobjeví v bezprostřední návaznosti na působení podnětu, ale až za nějaký čas. Jejich rozvoj je provázen poškozením drobných krevních cév – kapilár, lhostejno zda tepen nebo žil; přitom platí, že tepny jsou vůči působení tlaku odolnější než žíly, neboť jsou pružnější. Pokud je modřina důsledkem úderu, tlaku při pádu nebo jiného výraznějšího mechanického podnětu, pak se k poškození stěn kapilár přidává místní pohmoždění tkáně a výsledkem bývá přirozená lokální zánětlivá reakce s otokem, bolestivostí a zatvrdnutím.
S ojedinělou modřinou vysvětlitelného původu nemusíte hned běžet k lékaři; obvykle do 2–4 týdnů zmizí beze stopy a následků. Krevní elementy a červené krevní barvivo (hemoglobin) se postupně rozpadnou a vstřebají, proto také modřina mění barvu v pestré škále od červené přes modrofialovou a červenofialovou až po zelenožlutou. Toto střídání barev je u každého člověka jiné a jeho vnímání závisí i na tloušťce kůže, a tudíž viditelnosti modřiny.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Darina.
Dobrý den, můžu se optat co to mám na palci pod nehtem.Prodělala jsem před lety rakovinu kůže,mám obavy. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Pod vaším nehtem se vám vytvořil hematom. Naptrný výron krve, který obarvil prostor pod nehtem. Vzhledem k tomu, že máte vyléčené nádorové onemocnění, je na místě každou viditelnou anomálii konzultovat v ambulanci kožního lékaře.
Nehet může být otlačený buď částečně, nebo celý. Náhlá bolest způsobuje nepohodlí a někdy krvácení pod nehtem. Nejběžněji se to stává při dlouhém běhu či nošení příliš úzkých bot. Nehet na palci se také snadno otlačí při sportu, kdy chodidlo prudce naráží v obuvi (například tenis, kopaná, squash nebo basketbal). Když chodidlo doráží v obuvi, tlačí na palec a způsobuje trauma – otlak. Zčernání nehtu je pak důsledkem nahromadění krve pod nehtem.
Léčba
Jakmile se pohmožděná pokožka pod nehtem začne léčit, může se stát, že se nehet začne odlupovat. Nový nehet se obnoví zhruba za 5 měsíců. Neodstraňujte nehet násilím, naopak jej přilepte k prstu náplastí. Použít můžete například chránič palce Dr. Grepl art. 142-1, který slouží k ochraně a snížení bolesti při léčbě. Jestliže nehet trpí častým zraněním, zastřihněte ho, zapilujte a navlékněte chránič před každou sportovní aktivitou.
Pozor! Zčernání palce může být v některých případech znakem gangrény. Jestliže zpozorujete černání a nevíte o žádné příčině, kontaktujte neprodleně svého lékaře. Jestliže trpíte diabetem vyššího stupně, tak jakýkoliv vznik otlaku na nehtech by měl být posouzen a konzultován s odborným lékařem. Také v případě, že se vaše problémy nelepší, vyhledejte pomoc odborného lékaře.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Andrea.
Dobrý den, již od června mám na prsteníčku šedý pruh pod nehtem. Nyní jsem jo objevila i na dalších nehtech. O co by se mohlo jednat? Děkuji. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Jde o tak zvaný subungvální hematom. Subungvální hematom je obvykle výsledkem nějakého poranění krevních cév pod nehtovým lůžkem. Častý je u běžců a turistů, zejména u těch, kteří často běhají nebo jdou z kopce. Když je v přední části boty málo místa, dochází k nadměrnému tlaku na krevní cévy na prstech. To může způsobit prasknutí krevních cév a krvácení pod nehtem. Výsledkem jsou pak takové tmavé skvrny a pruhy pod nehtem. Pokud podmínky, které daly vzniknout hematomu přetrvávají (malé boty, špatně uvázané boty, shrnuté ponožky ve špičce, namáhavá chůze nebo běh), může se hematom stále obnovovat a dlouhou dobu nezmizí (měsíce). Prozkoumejte své boty, vyndejte vložky a podívejte se, kde jsou na nich otlaky od prstů. Pokud jsou na samém kraji, nebo blízko okraje, potřebujete větší boty.
Váš problém s pruhy na nehtech není nebezpečný, ale je dobré ho řešit, abyste dobudoucna předešla zkřivení a deformaci prstů a nebo opakování jejich výskytu.
Úraz nehtu bývá podceňován a ze strachu z bolestivosti ošetření zanedbáván. Lékařské ošetření však probíhá v místním nebo i v celkovém znecitlivění. Strach proto není namístě a bezprostředně po ošetření následuje úleva. Navíc neošetřená poranění nehtu často vedou ke zbytečným doživotním deformitám.
Při úrazu nehtu se může poranit:
• nehtové lůžko (část prstu viditelná pod zdravým nehtem);
• nehtový val (ležící po stranách nehtů);
• nehtová ploténka (zvláštní struktura, ze které vyrůstá nehet).
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.
Dobrý den,
objevilo si mi toto pod nehtem, mám to tam uz asi měsíc a nezdá se, že by to odrůstalo spolu s nehtem. Nejsem si vědoma, že bych se nějak do nehtu uhodila. Nemůže to být rakovina - melanom? Děkuji za odpověď, Lenka Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Musíte se objednat ke kožnímu lékaři, aby to mohl vyšetřit. Z fotografie to sice nevypadá nebezpečně (jen jako krevní výron), ale pro jistotu a váš klid bude lepší, když to uvidí lékař.
Obvykle to bývá velmi bolestivé zranění, které způsobí oddělení nehtu, pod kterým se vytvoří tmavý krevní výron. Existuje ale ještě mnoho dalších příčin, které rovněž způsobí oddělení nehtu:
Zranění.
Separace způsobená zraněním je běžná u lidí, kteří mají dlouhé nehty. Při zasažení nebo zaseknutí se nehet může uvolnit z nehtového lůžka.
Silné nebo opakované tlačení do špičky prstu může způsobit uvolnění nehtu na nohou. To je běžné třeba u sportovců, kteří nosí boty, které nejsou dostatečně prostorné.
Plísňová infekce nehtů, ke které dochází, když houby napadnou nehet a kůži pod nehtem. Nehty na nohou jsou postiženy častěji než nehty na rukou a mezi příznaky patří popraskané, žluté, zbarvené, pruhované, zesílené nebo skvrnité nehty.
Kožní stavy, jako je psoriáza.
Chemikálie, jako jsou acetonové odlakovače nebo některá mýdla.
Léky, jako je chemoterapie nebo antimalarická léčiva.
Těžké nemoci.
Poté, co se nehet z jakéhokoli důvodu oddělí od nehtového lůžka, se znovu již nepřipojí. Bude muset být nahrazen novým nehtem na svém původním místě.
V naší poradně s názvem RAKOVINA KŮŽE POD NEHTEM se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kačka.
Dobry den, asi pred mesicem se mi udelal tento flek pod nehtem Jedna se o hematom? Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Na vaší fotografii je vidět hematom, který vznikl otlakem při chůzi v botách s příliš úzkou špičkou. Samovolně postupem času zmizí, ale bude to ještě nějaký měsíc trvat.
Popis ukazuje spíše na problém imunitního systému - Imunodeficienci. Imunodeficience jsou poruchy imunitního systému, které vedou ke zvýšené náchylnosti k infekcím. V tomto případě jde o opakované infekce nehtové ploténky. Těmito infekcemi je pak i ovlivněna kvalita nehtu. Zde nebude příčina v plísni nehtu, ale v poruše imunitního systému. Višňák léčí vzniklý puchýř a zánět nehtové ploténky. Ovšem je potřeba také posílit imunitní systém. Imunitní systém se vyšetřuje pomocí krevního rozboru, kde se sledují lymfocyty. Je třeba tedy požádat svého obvodního lékaře o tento krevní rozbor.
Kožní roztok s protiplísňovým a protizánětlivým účinkem určený k zevnímu použití. Exoderil dermální roztok se používá pouze k lokální léčbě a aplikuje se pouze 1x denně. Pouze v případě nehtové plísně se doporučuje aplikovat 2x denně a nehet lehce narušit pilníčkem, aby účinná látka mohla dobře nehtem pronikat. Exoderil roztok je vhodný na léčbu plísňových onemocnění kůže, mezi prsty a nehty, a na zánětlivá kožní onemocnění. Po doléčení aplikujte ještě 14 dnů, aby nedošlo k opětovnému návratu plísně. Exoderil roztok je zvláště vhodný k léčbě mykóz ve vlasové části hlavy, přípravky jsou vhodné pro dospělé i děti.
Kožní krém s protiplísňovým a protizánětlivým účinkem určený k zevnímu použití. Exoderil dermální krém se používá pouze k místní léčbě a aplikuje se pouze 1x denně. Pouze v případě nehtové plísně doporučujeme aplikovat 2x denně a nehet lehce narušit pilníčkem, aby účinná látka mohla dobře nehtem pronikat. Exoderil krém je vhodný k léčbě plísňových onemocnění kůže, mezi prsty a nehty, a na zánětlivá kožní onemocnění. Po doléčení aplikujte ještě 14 dnů, aby nedošlo k opětovnému návratu plísně.
Někdy se laicky zaměňuje mast za krém. Exoderil je zaregistrovaný v české republice jako Exoderil dermální krém a Exoderil dermální roztok.
Nejnebezpečnější formou kožní rakoviny je takzvaný maligní melanom. Ve většině případů vzniká v mateřském znaménku. Melanom je maligní nádor kůže vycházející z pigmentových buněk – melanocytů. Většinou začíná jako drobná pigmentovaná ploška, která se však trvale zvětšuje, zpočátku jen plošně. Je-li tenčí než 1 mm, nemá ještě schopnost metastázovat. Když se chirurgicky odstraní, je pacient bezpečně vyléčen. Pokud ovšem začne růst do výšky, hrozí metastáze, které míří do uzlin a vnitřních orgánů. Rychlost růstu je různá, u někoho je to rok, u jiného tři až čtyři roky. Existují i typy melanomů, které rostou hned do výšky. Ještě ošidnější je výskyt pod nehtem ruky nebo nohy. Tento typ se nazývá akrolentiginózní melanom. Jde o formu velice vzácnou, přesto se nesmí podceňovat, jelikož pacienti s podnehtovým maligním melanomem mají velice špatnou prognózu.
Pokud máte tmavou skvrnu pod nehtem ruky či nohy a vzpomínáte si, že jste se do tohoto místa udeřili, jedná se pravděpodobně o takzvanou stínku neboli podnehtovou modřinu. Pokud si však na zranění nevzpomínáte, je třeba tomuto projevu věnovat zvýšenou pozornost. Je nutné především sledovat, zda tmavá skvrna odrůstá společně s nehtem, či nikoliv. Jednoduše to poznáte sami, když si okraj skvrny označíte na nehtu vrypem a po měsíci si nehet znovu prohlédnete.
Když tmavá skvrna odrůstá zároveň s nehtem, jedná se pouze o podnehtovou modřinu, pokud nehet odrůstá a skvrna zůstává stále na stejném místě, měli byste navštívit dermatologa. Nezapomínejte, že pozorování vyžaduje alespoň měsíce, jelikož nehty rostou pomalu. Například nehet palce na dolní končetině odrůstá 6 měsíců i déle. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti, navštivte dermatologa ihned a neztrácejte čas.
Obecně varovným signálem je špatné hojení prasklin nebo znamének. Maligní melanom je přitom považován za jeden z nejagresivnějších a nejzhoubnějších nádorů vůbec. Nejčastěji jsou tímto nádorem postiženi lidé středního a mladistvého věku. Jako jiné kožní nádory i tento se vyskytuje častěji u lidí se světlou pokožkou a vlasy.
Tříska pod nehtem: Cizí tělísko (nejčastěji tříska nebo částečka olupujícího se laku) se může dostat pod nehet, kde pevně uvízne. Takové poranění je v okamžiku úrazu velmi bolestivé, bolest však po chvíli ustoupí. Rána většinou nekrvácí, proto bývá léčení zanedbáváno. S třískou se však pod nehet dostávají mikroorganismy.
Možnosti dalšího vývoje neošetřeného úrazu podle reakce organismu na cizí tělísko:
Tříska odrůstá spolu s nehtem a postupně se jí organismus zbaví. Infekce nemusí vůbec vzniknout.
Tříska zůstává (pevně lpí) v nehtovém lůžku, nad ní odrůstá nehet. Teprve po delší době dochází k postupnému uvolňování třísky a rozvoji zánětlivé reakce (s odstupem týdnů).
Nehtové lůžko se bezprostředně (do 3 dnů) zanítí a hnis vytéká původní rankou zpod nehtu.
Nehtové lůžko se bezprostředně (do 3 dnů) zanítí a hnis se pod nehtem hromadí. Nehet je hnisem odtlačován a postupně se celý odloučí. V tomto případě nastává největší bolest druhý den po úrazu. Je velká pravděpodobnost, že se prst zhojí, ale nově narůstající nehet bude zdeformovaný nebo jinak neplnohodnotný.
Pacient je ohrožen rozvojem tetanu a v souvislosti s vývojem zánětu trpí bolestí. Vyhledání lékařského ošetření je nejvhodnější následující pracovní den dopoledne. V případě trvající bolesti ihned.
Léčba
Lékař prst znecitliví (místním umrtvením) a tělísko odstraní – většinou je třeba snést nehet (laicky strhnout nehet). Snesení nehtu po znecitlivění prstu nebolí. Pak je nehtové lůžko ošetřeno a pacient je přeočkován (nebo je mu zkontrolováno očkování) proti tetanu. Po odborném odstranění nehtu vyroste nový plnohodnotný (nezdeformovaný) nehet. Snesení nehtu po znecitlivění prstu je skutečně nebolestivý zákrok. Pacient, který se o zákroku dozví až dodatečně (po zakrytí prstu obvazem), nechce této informaci ani uvěřit, protože stržení nehtu vůbec nevnímal.
Odchlípnutí nehtu: K odchlípnutí (odtržení) části nehtu může dojít působením přímého násilí na nehet ve směru od nehtového lůžka. Nedojde-li ke znečištění (kontaminaci) nehtového lůžka, bolest po zklidnění pomine. V takovém případě je možné nechat nehtové lůžko samovolně zhojit a odrůstající nehet pouze odstřihovat.
Lékařské ošetření je dobré vyhledat jen v případě trvající bolesti a zarudnutí prstu (které jsou známkami zánětu).
Uhození do nehtu bez poranění nehtového lůžka: Běžné uhození do nehtu (nejčastěji kladivem) je prosté odloučení nehtu od (jinak nepoškozeného) lůžka. To může vést ke vzniku krevního výronu pod nehtem (modřina). Krev je pod nehtem viditelná a působí přetlak – celý poslední článek prstu bolí a škube v něm. Rána navenek nekrvácí. Od bolesti částečně uleví zvednutí poraněné končetiny do výšky nad úroveň těla a ledování. Sníží se tím tlak a prokrvení bolestivého místa. Bolest však může narůstat v souvislosti s eventuálním rozvojem zánětu.
Pro urychlení léčení a odstranění bolesti lékař zcela bezbolestně provrtá nehtem drobný otvor (fenestrace nehtu). Otvorem vyteče nahromaděná krev a potíže ihned ustoupí. Zánět se nerozvine. Po vyprázdnění nebo vstřebání krve nehet odpadne nebo postupně odroste a vyroste nový.
Uhození do nehtu s poraněním nehtového lůžka: Poranění prstu těžkým břemenem s částečným uvolněním nehtu (luxace nehtu) krvácí a bolí. Takto poraněný pacient většinou hned po úrazu pro bolest vyhledá lékařské ošetření. Poškození nehtového lůžka však není vidět. Nehet zůstává celistvý a pevně lpí na jedné z částí poškozeného nehtového lůžka.
Lékař ránu znecitliví, nehet bezbolestně odstraní a lůžko patřičně ošetří. Často bývá poraněna i kost pod nehtem. Většinou se láme nehtová drsnatina (část kosti posledního článku prstu).
Muňku nikdy nenajdete ve vlasech, protože lidský vlas je pro ni moc tenký, neudrží se na něm. Ve vlasech žije veš dětská (Pediculus capitis). Platí tedy pravidlo, že když se objeví veš od obočí dolů, je to filcka. Abychom mohli potvrdit, že svědění či skvrny způsobily filcky, je nutné některou z nich najít. Filcky se většinou drží na chlupech v genitáliích. Na chlupu je vidět drobné ztluštění a není potřeba velké síly muňku z chlupu odstranit. Při podrobném zkoumání jsou zřetelné jednotlivé části těla a nožičky. Dobrým důkazem, že se jedná doopravdy o veš a ne o něco jiného, je položit si ji na nehet a druhým nehtem ji rozdrtit. Je slyšet drobné lupnutí. Pokud byla veš napitá, tak se objeví i krvavá skvrnka.
Léčba poruchy imunitního systému není jednoduchá, podobně jako u alergií, ale v mnoha případech se léčit dá. Pokud chcete zahájit léčbu svého zánětu v nehtu okamžitě, tak je možné v lékárně koupit višněvského balzám s bukovým dehtem a začít si bolavé místo mazat. Višňák by měl být na bolavém místě co nejdéle v tekutém stavu, takže je dobré ho namazat a hned zakrýt igelitem. Pokud by višňák nezabral a záděra hodně bolela, tak je možné začít užívat Ibuprofen 400mg v dávkování 1 tabletu každých 6 hodin po dobu tří dnů. Ibuprofen je volně prodejný v lékárně, ale i tak si před jeho užitím prostudujte příbalovou informaci o kontraindikacích a nežádoucích účincích, jde o vysoké dávky protizánětlivého léku.
Onemocnění nehtů je odlišné od onemocnění kůže. Ačkoli nehty mají stejný základ jako kůže, mají své vlastní příznaky a symptomy, které se mohou vztahovat i k jiným zdravotním potížím. Mezi onemocnění nehtů patří:
Koilonychia – patologické zakřivení nehtů v důsledku nedostatku železa
Lámavost nehtů neboli křehkost nehtů
Melanonychia – černé nebo hnědé zabarvení nehtů
Onychokryptóza – známá jako „zarostlé nehty“
Onychodystrofie – deformace nehtů, které mohou vzniknout u rakoviny při chemoterapii
Onychogryposis – zesílení a zvýšení zakřivení hřebu nehtu, toto onemocnění je obvykle výsledkem poranění lůžka nehtu
Onychomykóza – nakažlivá infekce nehtu způsobená stejným houbovým organismem, který způsobuje pásový opar na kůži
Onychophosis – růst epitelu v nehtu
Onychoptosis – pravidelné uvolňování jednoho nebo více nehtů, tento stav může charakterizovat určité onemocnění, jako je syfilis
Onychomatricoma – nádor nehtové matice
Pemfigus – autoimunitní onemocnění
Paronychia – bakteriální nebo plísňové infekce přilehlé kůže u nehtu
Subunguální hematom – vyskytuje se v důsledku úrazu, kdy se hromadí krev pod nehtem
Asi před měsícem a půl jsem měla podpadky a z tlaku se mi pod palcem objevila modřina. Ta po čase zmizela, ale na místě stále zůstává tato černá tečka. Děsí mě to, zda se nejedná o něco horšího… To hnědé místo okolo tečky je místo, kde byla modřina. Je mi 26, jsem objednána na kožní, ale ráda bych slyšela Váš názor. Děkuji
Jde o tak zvaný subunguální hematom. Jinými slovy vypadá to jako modřina pod nehtem. Při hematomu nehet mění barvu a bude vypadat růžové, fialově, hnědě nebo černě. Hematom odroste společně s nehtem během několika měsíců. Příčinou u prstu na ruce může být například míčová hra, kdy míč míjí ruku a při tom zachytí o nehet některého z napnutých prstů. V zápalu hry si to často ani neuvědomíte, že se vám nehet vyvrátil a v bodě zlomu pohmoždil ploténku a ta změnila svou barvu.
Pokud chcete mít jistotu, že nejde o nic vážného, tak se stavte v ordinaci kožního lékaře, který použije dermatoscop na podrobné prohlédnutí. Zabere to jen minutu dvě a víte hned o co jde.
Dobrý den,
V únoru letošního roku se mi pod nehtem vytvořil tento flek. Myslela jsem si, že odroste spolu s nehtem, ale ne. Teď je říjen, a je to pořád stejné. Posílám foto i druhého nehtu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Milena Drmolova
Pod vaším nehtem se vám vytvořil hematom. Naptrný výron krve, který obarvil prostor pod nehtem. Vzhledem k tomu, že máte vyléčené nádorové onemocnění, je na místě každou viditelnou anomálii konzultovat v ambulanci kožního lékaře.
Dobrý den,
objevilo si mi toto pod nehtem, mám to tam uz asi měsíc a nezdá se, že by to odrůstalo spolu s nehtem. Nejsem si vědoma, že bych se nějak do nehtu uhodila. Nemůže to být rakovina - melanom? Děkuji za odpověď, Lenka
Z fotografie nelze určit co to je. Stavte se v ordinaci kožního lékaře a ten skvrnu pod nehtem bezbolestně a rychle vyšetří dermatoscopem a hned vám řekne o co jde.
Již delší dobu mám pod nehtem nohy černý flek, před pár lety jsem dostala od kožní lékařky Betrafen a na delší dobu to pomohlo, teď to mám zpět, co s tím?